Čtyři roky jsem snil o svém podnikání na volné noze. V hlavě se mi převalovaly a třídily nápady. Zalilo mě nadšení, kdykoliv jsem o svém záměru jenom přemýšlel. Současně mě ale dusily pochybnosti a tisíc důvodů, proč zrovna teď není ta správná doba na tak zásadní rozhodnutí. Tři děti, hypotéka, dobře placená práce a životní standard s tím spojený, válka tady, válka tam, covid, rostoucí ceny ropy, nemovitostí – spousta argumentů, proč to ještě odložit o rok, možná o dva…
Toto je článek pro všechny, kdo mají velké sny a také 1000 důvodů, proč je do nekonečna odkládají. Kromě vlastního příběhu zde sdílím i věci, které jsem se na své cestě naučil. Třeba:
že na vykopnutí vlastního byznysu není nikdy ideální doba
že spolupráce s mentorem je tou nejlepší investicí do růstu i mindsetu
jak je důležité být vidět a efektivně řešit svou webovou prezentaci
jak si počínat při externím financování
proč ve fázi expanze začít delegovat
Když jsem se konečně rozhodl, doslova jsem se rozsvítil
Na první pohled úspěšný manažer v rychle rostoucí firmě. Ve skutečnosti unavený člověk, který kličkuje před vyhořením a se strachem z nedodržení povinností vůči rodině neustále odsouvá myšlenku na podnikatelskou cestu. To jsem byl já v létě roku 2023.
Na konci června jsem po nepříjemném rozhovoru s mým tehdejším šéfem už neviděl světlo na konci tunelu. Po letech přešlapování jsem se konečně rozhoupal: končím s lukrativními manažerskými pozicemi v korporátech. Jdu dělat něco, co mi dává smysl. V tu chvíli ze mě všechno spadlo a já se doslova rozsvítil.
💡 Poučení 1 Na vykopnutí vlastního byznysu není nikdy ta nejvhodnější doba. Vždycky budou existovat desítky argumentů, výmluv a překážek. Pokud vás zaměstnání dusí a cítíte, že se chcete postavit na vlastní nohy, jděte za svou vizí.
Hledám své místo na trhu
Za ty roky odkládání jsem měl nápad již rozmyšlený. V ruce svůj vlastní produkt, na který se mě zvědavě doptávali kolegové, známí, přátelé: Organizační systém a systematickou knowledge base, která zefektivňuje práci oddělení i celých firem. Tento systém jsem piloval 15 let. Skvěle doplňoval role a kompetence, které jsem do té doby zastával na manažerských postech. Věděl jsem, že pro moje nové podnikání to bude základní asset.
Proto se ještě víc na svůj produkt soustředím i v rámci své práce a začínám ho rozpracovávat jako bokovku. Sepisuji si hodnoty a to zásadní proč: Proč bych chtěl dělat na sebe a co mi to má přinést. Formuluji si podnikatelský záměr a vize na 1 rok a 5 let dopředu. Mám stanovené cíle a strategii, jak jich dosáhnu.
💡 Poučení 2 Abyste dokázali přijít s co nejlepším řešením: ➟ Na začátku si sepište, jaké jsou vaše hodnoty a co vám má podnikání přinášet, jak vám má sloužit. ➟ Zamyslete se, na koho bude cílit, jak a kde budete tyto lidi oslovovat. ➟ Důkladně prozkoumejte trh a konkurenci. ➟ Najděte, popište a segmentujte svou cílovku, hledejte její problémy. ➟ Formulujte konkrétní strategii – co budete prodávat, za kolik, kde a jak to budete prezentovat, s kým budete spolupracovat.
⚒️ Tipy na užitečné nástroje ➟ 16 Personalities Test, Ikigai pro hodnoty, majitelské zadání (dotazník pro formování mise, vize, strategie), Lean Canvas, Value Proposition Canvas, SWOT.
Spolupráce s mentorem a nový mindset
Přes veškeré nadšení jsem bojoval s pochybnostmi a impostor syndromem. Cítil jsem, že potřebuji něco, co zlepší mé vnitřní nastavení. Sledoval jsem tehdy cestu Mariana Kamenišťáka, bývalého VP Mews, firmy, která je v IT oboru a zejmena v Karlínském Silicon Valley poměrně známá. V jeho cestě jsem se viděl a byla mi sympatická. Přestože mentoring pro rozvoj byznysu nebyl jeho hlavní doménou, oslovil jsem ho právě proto, že měl podobnou cestu.
Po roce musím říct, že každá koruna investovaná do mentoringu se mi desetkrát vrátila. Kalibrovali jsme moji cestu, pomáhal mi odfiltrovat věci, ve kterých sám udělal chybu. Pomohl mi nastavit správné myšlení. Díky němu jsem si svůj podnikatelský záměr vycizeloval mnohem rychleji.
💡 Poučení 3 Pokud chcete k cíli dojít dřív, najděte si mentora. Pomůže vám lépe identifikovat podnikatelský záměr, byznysové cíle, diferenciátory, udělat průzkum trhu i zmapovat konkurenci. Dodá vám sebevědomí a zvaliduje vaši cestu i produkt. Budete mít jistotu, že jste dobře připravení.
Toho dne, kdy jsem odešel z práce, jsem začal znovu žít
Mentor urychlil mé rozhodnutí: Od nového roku budu věnovat plnou pracovní pozornost rozvoji mého podnikání a končím na manažerských postech v korporátech. O rok dřív by mi tohle rozhodnutí přišlo nereálné.
Svoji službu jsem postavil na 15 letech zkušeností s IT a budováním digitálních systémů a 7 letech na manažerských postech v oblasti financí, data managementu a retailu. Chci pomáhat freelancerům, týmům a menším firmám se systémovou organizací byznysu a provozním řízením jako organization architect, konzultant a interim manager.
Všechno se začalo posouvat kupředu neskutečným tempem v momentě, kdy jsem se rozhodl začít o tom mluvit do světa.
Hej… jsem organization architect
Věci se daly do pohybu neuvěřitelnou rychlostí. Od momentu mého rozhodnutí jít na volnou nohu (v říjnu 2023) jsem si v hlavě dal zelenou pro zásadní změnu v mém životě. Abych ji ještě víc podpořil, začal jsem o tom mluvit. Říkal jsem to v rodině, přátelům, známým, tehdejším kolegům. Začal chodit na meetupy a akce. Potkával se s lidmi. Nesměle.
Ze začátku mi jako introvertovi dělalo problémy bavit se s neznámým člověkem. Ale vím, že všechno je věcí tréninku. A tak jsem párkrát vyšel ze své komfortní zóny a oslovil lidi, které jsem dosud neznal. První pokusy byly rozpačité, ale s veškerým úsilím jsem to zvládl. A pak znovu. A znovu. Přestal jsem se bát.
Úsilí se vyplatilo. Tento „word of mouth“ mi přinesl prvního klienta. Při jednom rozhovoru na meetupu slovo dalo slovo a dotyčný předal můj kontakt známému s tím, že bych mu mohl pomoci efektivně zorganizovat strategický provoz v jeho malé firmě, architektonickém studiu, a pomoci mu vyrůst. O dva měsíce později jsme se domluvili na spolupráci.
💡 Poučení 4 Networking je důležitý. Mluvte o tom, co děláte, a choďte mezi lidi. Na začátku je to obtížné, ale chce to jen čas a trénink. Vyplatí se to.
Potřebuji být vidět, tvořím web
Cítil jsem, že potřebuji mít v ruce něco, co bude popisovat můj byznys. Na co budu odkazovat, když o něm budu mluvit a psát. Proto jsem hodlal co nejrychleji pustit do světa základní webovou prezentaci. Vymyslel jsem název a zaregistroval si rovnou 6 domén.
💡 Poučení 5 Pokud si chcete zaregistrovat doménu, jednejte hned, dokud je volná. Odkup už existující domény je pak mnohem dražší – mám s tím přímou zkušenost. Poptal jsem doménu, která byla mou první volbou, ale byla už obsazená. Její cena byla 7000 USD.
Pro začátek jsem si spíchnul rychlý provizorní one pager portfolio web v Canvě, odladil ho na základě zpětné vazby přátel a vypustil. Na vytvoření prototypu, který se dá publikovat na vaši doménu, totiž Canva velmi dobře postačí.
Plnohodnotné stránky jsem začal tvořit později, až jsem začal narážet na technická omezení Canvy. Jako bývalý programátor jsem si web vystavěl svépomocí jen s časovou investicí. Ta ale byla v mém případě značná, protože jako systematický perfekcionista jsem chtěl, aby prezentace vypadala profesionálně a esteticky dle mých představ. Na čistém, funkčním a esteticky vytříbeném designu si zakládám i u produktů pro své klienty. Mnohem raději pak systém používají a vracejí se k němu.
Postupné stavění a ladění webu mi také výrazně pomohlo utřídit myšlenky a postupně vycizelovat můj niche a cílovku. V červnu 2024 jsem poslal do světa v2 své webové prezentace. Další várka zpětné vazby mi opět pomohla zpřesnit formulaci mého niche.
💡 Poučení 6 Prezentace byznysu na webu je kontinuální aktivita. Je důležité umět se prezentovat flexibilně, reagovat na nálady a pocity ve společnosti. Nebát se udělat rychlou změnu, když vás zrovna napadne. Pokud nejste technicky zdatní, abyste si web bleskově upravovali sami, dejte si do požadavků na webaře možnost rychlého updatu prezentace. Bude se vám hodit.
Klíčový meetup Engineering Leaders Community
Díky mému mentorovi jsem dostal příležitost zviditelnit se v komunitě Engineering Leaders Community, jejímž je Marian zakladatelem. Na přípravě prezentace a samotném demo systému, který jsem tam ukazoval, jsem si dal opravdu hodně záležet. Důležité pro mě bylo, abych předal publiku hodnotné informace a tipy pro zefektivnění jejich pracovního prostředí. Protože fungování engineering týmů znám, mířil jsem přesně. Prezentace byla hodně praktická a konkrétní, včetně poskytnutých digitálních šablon prezentovaného systému.
Úsilí se mi násobně vrátilo v podobě několika získaných zakázek a spousty nabytých kontaktů. Poznal jsem, jak je důležité být vidět. Prezentovat svou práci a způsob, jak pomáháte ostatním.
💡 Poučení 7 Nestačí pouze budovat produkt a byznys. Můžete být sebelepší, ale na konci dne vám to bude k ničemu, pokud nedokážete ukázat a prodat to, co děláte.
Externím financováním jsem si koupil čas
Mým hlavním strachem bylo, abych dokázal na volné noze uživit sebe a svou rodinu. Už před plným přechodem na volnou nohu jsem věděl, že mám finanční rezervu cca na 4 měsíce. Díky svědomitému vedení osobních financí a úsporám jsem ji nakonec protáhl na 6.
V říjnu 2023 jsem si říkal, že v ideálním případě budu mít v květnu dostatek klientů na to, aby mi byznys vydělal na živobytí. Nedokázal jsem ale ještě odhadnout, kolik klientů vlastně potřebuji získat a jaké výdaje budu chtít dát do dalšího rozvoje podnikání. V tu dobu jsem prakticky neměl ani pořádně rozmyšlené byznys modely.
Už na začátku roku jsem tušil, že získat zakázky, které pokryjí mé závazky a základní životní potřeby, se mi pravděpodobně nepodaří. Protože jsem se v této fázi chtěl současně víc zaměřit i na rozvoj produktů a celého byznysu, rozhodl jsem se pro připravený záložní plán: Potřebuji externí financování. Z 5 původně zvažovaných variant jsem se nakonec rozhodl jít cestou bankovního podnikatelského úvěru.
Nastavil jsem si realističtější byznys plán, spočítal finanční plán a výhled na rok a půl dopředu. Podle toho jsem si určil výši podnikatelského úvěru a zařídil si jej. Poté jsem se mohl zase věnovat rozvoji svého podnikání. Spaní jsem měl klidné. Už jsem věděl, že mé odhady jsou reálné.
V tu dobu jsem své cestě už pevně věřil. Věděl jsem, že žiju život, který jsem vždycky chtěl žít a že dělám něco, co mě neskutečně naplňuje a zároveň rozvíjí. Můj vnitřní motor běžel na plné obrátky a já cítil, že teď už se nezaleknu ničeho.
💡 Poučení 8 Vyčleňte si každý týden alespoň půl dne na strategii svého podnikání. Abyste mohli poodstoupit od každodenních problémů a koukli se na věci z větší perspektivy. Přenastavíte priority a potvrdíte si, že jdete správným směrem.
Tohle je můj život 2.0
Měsíc po vyřízení externího financování, na konci června 2024, jsem získal další 2 větší zakázky, které dostaly mé podnikání do černých čísel. Během prvního roku jsem získal celkem 7 zákazníků. Naprosto organicky a přirozeně. Po půl roce od odchodu z práce můj byznys vykazoval zisk, který mi pokryl i výdaje na živobytí. Již v červenci jsem dosáhl cíle, který jsem si stanovil na konec roku 2024.
V současnosti pracuji s několika freelancery a v rámci exekutivního byznys mentoringu jim pomáhám dostat jejich nápad na trh a přežít vzletovou fázi. Současně pomáhám už rozběhnutým firmám s optimalizací procesů a zavedením efektivního provozu.
Září 2024: Nadechnutí k dalšímu sprintu
Přišel čas se ptát, kam se posunu dál? A jak toho dosáhnu, aniž bych spadl do pracovního zahlcení? Jak mám rozvíjet svůj byznys a vydělat více peněz s menším úsilím?
Rozhodl jsem se dál růst, rozvíjet své služby a dostat na trh nový event based produkt. Najednou jsem zjistil, že sám na to kapacitně nestačím. Přibral jsem do týmu obchodní partnerku, která mi do byznysu přinesla zejména větší odbornost ve finančním a daňovém řízení a stala se významnou pomocí v administrativě a event managementu.
Věděl jsem, že cestou je spolupráce s dalšími freelancery a firmami. Začal jsem proto spolupracovat s lidmi v oblasti brand marketingu, performance marketingu, propagačních materiálů, odborníky přes obsah. To všechno mělo za efekt významnou explozi v růstu mého podnikání. Najednou se všechny věci začaly posouvat exponenciálně.
💡 Poučení 9 Nebojte se kontaktovat specialisty na věci, které jsou mimo vaši expertízu. Zúročí se vám to násobně a výsledky uvidíte již během prvních pár měsíců.
Organization architect, mentor, systems freak
Do svého podnikání jsem vložil svůj IT background, léta zkušeností s tvorbou digitálních organizačních systémů na míru, přesahy z manažerských pozic a víru, že každý může dosáhnout svého sebenaplnění.
Pracovat efektivně a kreativně mi pomáhá moje silná systematičnost a organizovanost. Být tak trochu „systems freak“ je současně mou superschopností: Mám ve věcech systém. A umím se postarat o to, aby ho mí klienti do svého byznysu zavedli taky. Protože z vlastní zkušenosti vím, že dobrá organizace, systémové myšlení a řád mohou přinést kreativitu, růst, seberealizaci a spokojenost do podnikání, práce i osobního života.
Pokud v hlavě převalujete velkou myšlenku stejně jako před pár lety já a chybí vám odvaha nebo rada zkušenějšího, ozvěte se mi. Cestu jsem za vás už prošlápl. Díky tomu vím, jak vás k vašemu podnikatelskému snu svézt rychleji.